IC 921

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 921


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 56 м 2,1 с
Деклинација -2° 53' 59"
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 19 септември 1892
Други ознаки NPM1G -03.0616

IC 921галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 921 се споменува и како NPM1G -03.0616.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 септември 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 921 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 921 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 56 м 2,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -2° 53' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 921 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1080332.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]