IC 91

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 91


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 19 m 34,5 s
Деклинација -32° 27' 54"
Положбен агол 149°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1899
Други ознаки ESO 357-16, MCG -5-8-27, AM 0317-323, FCC 10

IC 91 е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 91 се споменува и како ESO 357-16, MCG -5-8-27, AM 0317-323, FCC 10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 91 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 91 има привидни димензии од 1,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 19 m 34,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 27' 54".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 149°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 91 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12404.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]