IC 908

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 908


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 14 m 12,6 s
Деклинација +2° 10' 42""
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,4'
Историја
Откривач Едвард Свифт
Откриена 28 септември 1891
Други ознаки UGC 11703, MCG 0-54-8, CGCG 375-18, IRAS 21116+0158

IC 908 е галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 908 се споменува и како UGC 11703, MCG 0-54-8, CGCG 375-18, IRAS 21116+0158.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 септември 1891 година од страна на Едвард Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 908 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 908 има привидни димензии од 1,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 14 m 12,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 10' 42"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 908 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66389.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]