IC 90

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 90


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 17 м 20 с
Деклинација -33° 41' 25"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 357-14, MCG -6-8-3

IC 90галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 90 се споменува и како ESO 357-14, MCG -6-8-3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 90 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 90 има привидни димензии од 1,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 17 м 20 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 41' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 90 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12212.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]