IC 891

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 891


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 53 m 6 s
Деклинација -16° 20' 6""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 јули 1892
Други ознаки NPM1G -16.0512

IC 891 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 891 се споменува и како NPM1G -16.0512.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 891 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 891 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 53 m 6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 20' 6"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 891 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 899456.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]