IC 887

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 887


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 30 m 8,4 s
Деклинација -15° 13' 40"
Положбен агол 100°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 16 јули 1891
Други ознаки NPM1G -15.0537, IRAS 20273-1523

IC 887 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 887 се споменува и како NPM1G -15.0537, IRAS 20273-1523.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јули 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 887 е од видот SB.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 887 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 30 m 8,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -15° 13' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 100°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 887 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64822.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]