IC 879

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 879


Соѕвездие Лира
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 49 m 50,5 s
Деклинација +40° 12' 33""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 јули 1888

IC 879 е галаксија во соѕвездието Лира, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 јули 1888 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 879 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 49 m 50,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 12' 33"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 879 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]