IC 875

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 875


Соѕвездие Лира
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 30 м 2,2 с
Деклинација +39° 57' 53""
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 октомври 1887
Други ознаки MCG 7-38-9, CGCG 228-11

IC 875галаксија во соѕвездието Лира, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 875 се споменува и како MCG 7-38-9, CGCG 228-11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 октомври 1887 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 875 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 875 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 30 м 2,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 57' 53"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 875 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61958.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]