IC 874

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
IC 874


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 17 m 16,7 s
Деклинација -19° 45' 44""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 3'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена јуни 1892
Други ознаки in Sh2-37, part of IC 1284

IC 874 е галаксија во соѕвездието Стрела, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 874 се споменува и како in Sh2-37, part of IC 1284.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен во јуни 1892 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 874 е од видот EN.[1] IC 874 има привидни димензии од 3' х 3'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 17 m 16,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 45' 44"".[3]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на IC 874 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[edit | edit source]