IC 81

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 81


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 3 м 56,6 с
Деклинација -39° 26' 27"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 29 септември 1897
Други ознаки ESO 300-6, MCG -7-7-2, AM 0302-393

IC 81галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 81 се споменува и како ESO 300-6, MCG -7-7-2, AM 0302-393.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 81 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 81 има привидни димензии од 1,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 3 м 56,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -39° 26' 27".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 3°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 81 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 11549.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]