IC 803

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 803


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 27 м 32,3 с
Деклинација +4° 49' 17""
Положбен агол 111°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 април 1891
Други ознаки IC 4424, NGC 5619B, MCG 1-37-14, CGCG 47-48

IC 803галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 803 се споменува и како IC 4424, NGC 5619B, MCG 1-37-14, CGCG 47-48.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 април 1891 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 803 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 803 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 27 м 32,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +4° 49' 17"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 111°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 803 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51624.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]