IC 787

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 787


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 3 м 52,7 с
Деклинација -10° 8' 23""
Положбен агол 126°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,3'
Историја
Откривач Труман Хенри Сафорд
Откриена 20 мај 1868
Други ознаки MCG -2-36-5, IRAS 14012-0954

IC 787галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 787 се споменува и како MCG -2-36-5, IRAS 14012-0954.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 мај 1868 година од страна на Труман Хенри Сафорд.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 787 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 787 има привидни димензии од 2,3' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 3 м 52,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -10° 8' 23"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 126°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 787 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50120.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]