IC 776

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 776


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 43 m 51,5 s
Деклинација +55° 38' 47""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена јуни 1892

IC 776 е галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јуни 1892 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 776 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 mag/arcmin2.[2] IC 776 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 43 m 51,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +55° 38' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 776 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2509480.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]