IC 753

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 753


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 18 м 18,6 с
Деклинација +6° 20' 10""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 април 1891
Други ознаки UGC 8361, CGCG 44-60, IRAS 13157+0635

IC 753галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 753 се споменува и како UGC 8361, CGCG 44-60, IRAS 13157+0635.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 април 1891 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 753 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 753 има привидни димензии од 0,9' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 18 м 18,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 20' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 753 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46342.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]