IC 750

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 750


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 17 м 35,4 с
Деклинација -5° 50' 0""
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 15 мај 1893
Други ознаки NPM1G -05.0473

IC 750галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 750 се споменува и како NPM1G -05.0473.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 750 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 750 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 17 м 35,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 50' 0"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 750 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 158675.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]