IC 728

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 728


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 45 m 58,8 s
Деклинација -8° 9' 21""
Положбен агол 88°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 мај 1893

IC 728 е галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 728 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 728 има привидни димензии од 0,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 45 m 58,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 9' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 88°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 728 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1007508.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]