IC 724

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 724


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 42 m 57,5 s
Деклинација -8° 19' 55"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 13 мај 1893
Други ознаки MCG -1-30-27, MK 1305, NPM1G -08.0357, IRAS 11404-0803

IC 724 е галаксија во соѕвездието Пехар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 724 се споменува и како MCG -1-30-27, MK 1305, NPM1G -08.0357, IRAS 11404-0803.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 724 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 724 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 42 m 57,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 19' 55".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 3°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 724 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36384.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]