IC 723

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 723


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 42 m 43,7 s
Деклинација +8° 58' 28"
Положбен агол 66°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,7'
Историја
Откривач Рудолф Фердинанд Шпиталер
Откриена 25 март 1892
Други ознаки MCG 2-30-19, CGCG 68-39

IC 723 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 723 се споменува и како MCG 2-30-19, CGCG 68-39.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 март 1892 година од страна на Рудолф Фердинанд Шпиталер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 723 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 723 има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 42 m 43,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 58' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 66°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 723 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 36365.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]