IC 718

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 718
{{{опис}}}
Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 31 м 54 с
Деклинација -11° 36' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 21 април 1889

IC 718галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 април 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 718 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 31 м 54 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 36' 0"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 718 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]