IC 705

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 705


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 50 м 57,6 с
Деклинација -12° 26' 52""
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa/P
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 14,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 19 април 1892
Други ознаки NGC 3421, MCG -2-28-13, NPM1G -12.0339

IC 705галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 705 се споменува и како NGC 3421, MCG -2-28-13, NPM1G -12.0339.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 април 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 705 е од видот Sa/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,6 m/лм2.[2] IC 705 има привидни димензии од 1,8' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 50 м 57,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 26' 52"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 705 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32514.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]