IC 698

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 698


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 42 м 37,9 с
Деклинација -23° 56' 6""
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc?
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,5'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 11 јануари 1888
Други ознаки MCG -4-26-1, ESO 501-80

IC 698галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 698 се споменува и како MCG -4-26-1, ESO 501-80.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 јануари 1888 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 698 е од видот Sc?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 698 има привидни димензии од 2,3' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 42 м 37,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 56' 6"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 698 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31919.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]