IC 685

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 685


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 58 m 12,8 s
Деклинација -19° 11' 29"
Положбен агол 17°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 18 февруари 1893
Други ознаки ESO 564-1, NPM1G -18.0287

IC 685 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 685 се споменува и како ESO 564-1, NPM1G -18.0287.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 февруари 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 685 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 685 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 58 m 12,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 11' 29".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 17°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 685 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 25198.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]