IC 66

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 66
{{{опис}}}
Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 57 м 55,5 с
Деклинација -32° 59' 14"
Положбен агол 169°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 29 септември 1897
Други ознаки IC 1760, ESO 354-18, MCG -6-5-16

IC 66галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 66 се споменува и како IC 1760, ESO 354-18, MCG -6-5-16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 66 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 66 има привидни димензии од 1,5' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 57 м 55,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 59' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 169°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 66 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7400.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]