IC 65

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 65


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 49 m 16,8 s
Деклинација -32° 44' 36"
Положбен агол 28°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 17 ноември 1897
Други ознаки ESO 353-48, MCG -6-5-3, IRAS 01470-3259

IC 65 е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 65 се споменува и како ESO 353-48, MCG -6-5-3, IRAS 01470-3259.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 65 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 65 има привидни димензии од 1,6' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 49 m 16,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 44' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 28°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 65 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6679.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]