IC 645

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 645


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 19 m 41,5 s
Деклинација +2° 21' 37"
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Шерберн Весли Бернхем
Откриена 5 октомври 1890
Други ознаки CGCG 393-2, NPM1G +02.0138

IC 645 е галаксија во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 645 се споменува и како CGCG 393-2, NPM1G +02.0138.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1890 година од страна на Шерберн Весли Бернхем.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 645 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 mag/arcmin2.[2] IC 645 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 19 m 41,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 21' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 645 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14887.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]