IC 611

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 611


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 9 m 39,4 s
Деклинација -6° 55' 21"
Положбен агол 99°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 јануари 1892
Други ознаки MCG -1-6-54, IRAS 02071-0709

IC 611 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 611 се споменува и како MCG -1-6-54, IRAS 02071-0709.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 јануари 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 611 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 611 има привидни димензии од 2,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 9 m 39,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 55' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 99°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 611 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8251.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]