IC 57

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 57


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 14 m 6,8 s
Деклинација -32° 39' 2"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 30 октомври 1897
Други ознаки IC 1657, ESO 352-24, MCG -6-3-30, AM 0111-325, IRAS 01117-3254

IC 57 е галаксија во соѕвездието Вајар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 57 се споменува и како IC 1657, ESO 352-24, MCG -6-3-30, AM 0111-325, IRAS 01117-3254.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 октомври 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 57 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 57 има привидни димензии од 2,4' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 14 m 6,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 39' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 57 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4440.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]