IC 528

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 528


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 44 м 13,5 с
Деклинација -64° 2' 35""
Положбен агол 178°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 109-15

IC 528галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 528 се споменува и како ESO 109-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 528 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 528 има привидни димензии од 3' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 44 м 13,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 2' 35"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 178°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 528 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69620.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]