IC 527

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 527


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 40 m 45 s
Деклинација -38° 2' 36""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 7 јули 1897
Други ознаки ESO 345-17 ?

IC 527 е галаксија во соѕвездието Жерав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 527 се споменува и како ESO 345-17 ?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 527 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 40 m 45 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 2' 36"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 527 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]