IC 5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 5


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 26 м 28,2 с
Деклинација -21° 21' 20"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 3 декември 1888
Други ознаки NGC 1331, ESO 548-19, MCG -4-9-12

IC 5галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 5 се споменува и како NGC 1331, ESO 548-19, MCG -4-9-12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 декември 1888 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 5 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 5 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 26 м 28,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 21' 20".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 3°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 5 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12846.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]