IC 496

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 496


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 53 м 17,1 с
Деклинација -59° 29' 35"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 19 септември 1903
Други ознаки ESO 145-22, AM 2149-594, IRAS 21496-5943

IC 496галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 496 се споменува и како ESO 145-22, AM 2149-594, IRAS 21496-5943.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 септември 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 496 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 496 има привидни димензии од 1,7' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 53 м 17,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 29' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 496 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67580.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]