IC 489

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 489


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 38 m 48,2 s
Деклинација -64° 21' 1"
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 0,6'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 19 септември 1903
Други ознаки NGC 7096A, ESO 107-41, IRAS 21348-6434

IC 489 е галаксија во соѕвездието Индијанец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 489 се споменува и како NGC 7096A, ESO 107-41, IRAS 21348-6434.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 септември 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 489 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 489 има привидни димензии од 2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 38 m 48,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 21' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 489 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]