IC 471

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 471


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 52 м 38,1 с
Деклинација -57° 13' 57"
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 17 мај 1904
Други ознаки ESO 187-28, IRAS 20487-5725

IC 471галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 471 се споменува и како ESO 187-28, IRAS 20487-5725.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 471 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 471 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 52 м 38,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 13' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 471 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65634.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]