IC 464

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 464


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 43 м 41,7 с
Деклинација -57° 1' 48"
Положбен агол 22°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,7'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 17 мај 1904
Други ознаки ESO 187-10

IC 464галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 464 се споменува и како ESO 187-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 464 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 464 има привидни димензии од 1,5' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 43 м 41,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 1' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 22°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 464 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65261.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]