Прејди на содржината

IC 456

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 456


Соѕвездие Микроскоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 28 м 34,9 с
Деклинација -36° 2' 33"
Положбен агол 172°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 29 август 1897
Други ознаки MCG -6-45-3, ESO 400-30, AM 2025-361

IC 456галаксија во соѕвездието Микроскоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 456 се споменува и како MCG -6-45-3, ESO 400-30, AM 2025-361.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 456 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 456 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 28 м 34,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 2' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 172°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 456 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64773.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

"Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]