IC 450

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 450


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 26 м 20,2 с
Деклинација -54° 46' 28"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 17 мај 1904
Други ознаки ESO 186-42, AM 2022-545

IC 450галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 450 се споменува и како ESO 186-42, AM 2022-545.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 450 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 450 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 26 м 20,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 46' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 450 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64681.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]