IC 442

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 442


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 17 m 11,4 s
Деклинација -55° 2' 9"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBd
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 октомври 1901
Други ознаки ESO 186-26

IC 442 е галаксија во соѕвездието Телескоп, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 442 се споменува и како ESO 186-26.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 октомври 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 442 е од видот SBd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 mag/arcmin2.[2] IC 442 има привидни димензии од 2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 17 m 11,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 2' 9".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 442 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64423.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]