IC 437

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 437


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 14 м 2,9 с
Деклинација -52° 43' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 31 август 1904
Други ознаки ESO 186-17, FAIR 535

IC 437галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 437 се споменува и како ESO 186-17, FAIR 535.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 437 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 437 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 14 м 2,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 43' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 437 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]