IC 433

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 433


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 12 м 27,3 с
Деклинација -56° 49' 34"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 17 мај 1904
Други ознаки ESO 186-11, AM 2008-565

IC 433галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 433 се споменува и како ESO 186-11, AM 2008-565.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 433 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 433 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 12 м 27,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 49' 34".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 433 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64272.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]