IC 428

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 428


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 9 м 35,7 с
Деклинација -55° 42' 32"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 17 мај 1904
Други ознаки ESO 186-3, AM 2005-555, IRAS 20056-5551

IC 428галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 428 се споменува и како ESO 186-3, AM 2005-555, IRAS 20056-5551.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 428 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 428 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 9 м 35,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 42' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 1°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 428 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64183.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]