IC 411

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 411


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 0 м 50,1 с
Деклинација -38° 34' 30"
Положбен агол 127°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 јули 1897
Други ознаки ESO 339-23, MCG -6-44-8

IC 411галаксија во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 411 се споменува и како ESO 339-23, MCG -6-44-8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 јули 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 411 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 411 има привидни димензии од 2,4' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 0 м 50,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -38° 34' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 127°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 411 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63976.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]