IC 400

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 400


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 56 м 47,7 с
Деклинација -60° 28' 7"
Положбен агол 69°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 август 1901
Други ознаки ESO 142-57, FAIR 64, AM 1952-603

IC 400галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 400 се споменува и како ESO 142-57, FAIR 64, AM 1952-603.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 400 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 400 има привидни димензии од 1,6' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 56 м 47,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 28' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 69°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 400 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63849.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]