IC 372

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 372


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 26 м 25,7 с
Деклинација -60° 20' 10"
Положбен агол 178°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 август 1901
Други ознаки ESO 142-6, AM 1922-602, IRAS 19220-6026

IC 372галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 372 се споменува и како ESO 142-6, AM 1922-602, IRAS 19220-6026.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 372 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 372 има привидни димензии од 1,5' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 26 м 25,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 20' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 178°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 372 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63204.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Reinmuth, K., "Photographische Positionsbestimmung von NebelRecken" Veroff der

Sternwarte zu Heidelberg, several papers, 1916-40. (0,4) and Associations, 2nd edition. Budapest: Akademiai Kiado, 1970. (5,0) (Catalogs)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]