Прејди на содржината

IC 362

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 362


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 12 м 33,7 с
Деклинација -56° 32' 24"
Положбен агол 23°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 184-31

IC 362галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 362 се споменува и како ESO 184-31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 362 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 362 има привидни димензии од 1,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 12 м 33,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 32' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 23°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 362 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62902.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]