IC 359

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 359


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 13 м 14,1 с
Деклинација -62° 5' 19"
Положбен агол 103°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
16,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,8
Површински сјај 16,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 август 1901
Други ознаки ESO 141-33, AM 1908-621, Pos of w knot

IC 359галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 359 се споменува и како ESO 141-33, AM 1908-621, Pos of w knot.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 359 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 16,6 m/лм2.[2] IC 359 има привидни димензии од 1,7' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 13 м 14,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -62° 5' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 103°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 359 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62918.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]