IC 358

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 358


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 9 м 32,2 с
Деклинација -55° 0' 59"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 184-17, IRAS 19054-5505

IC 358галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 358 се споменува и како ESO 184-17, IRAS 19054-5505.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 358 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 358 има привидни димензии од 1,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 9 м 32,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 0' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 4°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 358 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62830.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]