IC 357

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 357


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 9 m 13,5 s
Деклинација -63° 27' 56"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 14,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 август 1901
Други ознаки ESO 104-39, AM 1904-633

IC 357 е галаксија во соѕвездието Паун, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 357 се споменува и како ESO 104-39, AM 1904-633.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 357 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,8 mag/arcmin2.[2] IC 357 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 9 m 13,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 27' 56".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 357 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62824.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]