IC 355

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 355


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 6 м 2,9 с
Деклинација -55° 8' 10"
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 184-9

IC 355галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 355 се споменува и како ESO 184-9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 355 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 355 има привидни димензии од 1,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 6 м 2,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 8' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 355 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62766.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]