IC 354

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 354


Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 6 м 12,6 с
Деклинација -56° 9' 33"
Положбен агол 12°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 16 септември 1901
Други ознаки ESO 184-10, AM 1902-561

IC 354галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 354 се споменува и како ESO 184-10, AM 1902-561.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 354 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 354 има привидни димензии од 1,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 6 м 12,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 9' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 12°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 354 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62771.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]