IC 346

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 346
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 58 м 21 с
Деклинација -62° 7' 4"
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 август 1901
Други ознаки ESO 141-15, IRAS 18536-6211

IC 346галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 346 се споменува и како ESO 141-15, IRAS 18536-6211.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 346 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 346 има привидни димензии од 1,5' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 58 м 21 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -62° 7' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 346 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62630.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

"Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]